מים לתינוקות

 

לתינוק שלך מגיע יותר 

בשנת חייו הראשונה של התינוק הוא בונה את גופו, ולכן זקוק לתזונה הטובה ביותר שתעניק לו את החומרים הדרושים להתפתחות תקינה. וכשאתה תינוק, והתזונה שלך מורכבת ברובה ממים, אז אתה זקוק למים הכי טובים. איזה מים הכי טובים לתינוקך.

כמו אצל מבוגרים - גם לתינוק/ת שלך חשוב לשתות מים!

גופם של תינוקות ופעוטות זקוק למים אף יותר ממה שזקוק להם הגוף הבוגר יותר. שכן, תינוקות הם רגישים מאוד ובעלי נטייה גבוהה יותר לאבד נוזלים ולהתייבש.

גופם של התינוקות מכיל כ-75 אחוזי מים ומוחם כ-85 אחוזי מים. כמו כן, מסתגל גופם באיטיות רבה יותר לסביבתו ומייצר חום ברמה גבוהה יותר מאשר מבוגרים.
 

תינוקות גם אינם יכולים לבקש לשתות מים מיוזמתם או לספר על צימאונם. גם בגילאים בוגרים יותר, כאשר הם שולטים בדיבור, הפעוטות אינם מודעים לחשיבות המים ופשוט מתעלמים מתחושת הצמא המתעוררת בגופם. מסיבות אלה, סכנת התייבשות היא גבוהה הרבה יותר בגילאים אלה.

כמו כן, ללא שתייה מספקת עלולות כליות התינוק להיפגע. בהתאם לכך, חשוב ביותר להקנות לתינוקות ולפעוטות הרגלי שתיית מים נכונים כבר בגילאים צעירים יחסית.
 

באיזה גיל כדאי להתחיל?

לפי המלצת משרד הבריאות, אין להשקות ילדים, היונקים באופן מלא או ניזונים מתחליף חלב אם, במים עד גיל חצי שנה.

שכן, עד גיל זה חלב האם או תחליף החלב הם התזונה הבלעדית לתינוק ללא כל תוספת של נוזלים אחרים ובכללם גם מים.

בגילאים אלה מספקת ההנקה תזונה לתינוק באופן מלא, כאשר מתן מים, ואפילו כמה טיפות מדי יום לצורך הסתגלות לשתייה, עלול לפגוע בתאבונו של התינוק ולמנוע המשך יניקה. החל מגיל חצי שנה, כאשר לתפריטם של התינוקות נוסף גם מזון של ממש, ניתן כבר להתחיל במתן מים.
 

כמה המלצות בנושא שתיית מים בקרב תינוקות ופעוטות...

כדי לעודד שתיית מים בקרב תינוקות ופעוטות חשוב ביותר להקפיד על כמה כללים. ניתן להתחיל להרגיל את התינוק למים באמצעות שימוש בכפית. מומלץ לתת לתינוק מים קצת לאחר הארוחה או כשהוא מראה סימני צימאון ולא כאשר הוא בוכה או רעב.
כשהתינוק רעב ובוכה אין לו לרוב סבלנות לשתיית מים. רצוי לתת את המים בבקבוק מעט שונה במראהו מבקבוק החלב או המזון או אפילו בכוס המיועדת לתינוקות ולפעוטות כדי ללמד את התינוק לזהות את ההבדלים בין המים למזון ולא לעורר בו ציפיות. את טמפרטורת המים יש להתאים להעדפותיו של התינוק, ולהקפיד על שתייה גם מחוץ לבית.


מהי כמות הנוזלים המומלצת לתינוקך?

המלצות הנוזלים לשתייה יכולות להשתנות לפי איכות המים באותו אזור מגוריכם. כמות הנוזלים המומלצת תלויה בעונת השנה, בחום, ביובש, במצבי בריאות ומחלה ובסוג האוכל שהתינוק אוכל. כאשר מזג האוויר חם או יבש במיוחד או כאשר התינוק או התינוקת סובלים מחום גוף גבוה או משלשול והקאות מומלץ להשקות אותם לרוויה בכמות העולה על זו מצוינת בטבלה שלמטה. גם אם האוכל הנאכל יבש במיוחד כמו במקרה של לחם או ביסקוויטים כדאי לדאוג לשתייה נוספת. כדאי לזכור שגם בחורף חשוב לדאוג לכמות שתייה מספקת, למשל, כאשר ההסקה בבית פועלת וגורמת לייבוש האוויר, כדאי להוסיף שתייה על הכמות הבסיסית המצויינת בטבלה שלמטה.

בתנאים הדורשים זאת, מסוג אלה שתוארו לעיל, חייבים לתת לתינוק או לתינוקת נוזלים נוספים לשתייה. כל אנשי המקצוע: תזונאי ילדים, רופאי ילדים, רופאי שיניים, ואחיות של התחנות לבריאות המשפחה סבורים שהנוזל המומלץ ביותר לשתייה לתינוקות הוא מים.
מים אינם מכילים קלוריות מיותרות, אינם מכילים סוכר אשר מהווה סיכון להתפתחות עששת השיניים והוא הנוזל החיוני לגוף בעת צמא. יחד עם זאת, יש תינוקות אשר בשום אופן אינם מוכנים לשתות מים ללא טעם, במקרים כאלה עדיף להוסיף טעם כלשהו של תה צמחים המיועד לתינוקות ואם אין ברירה אפילו כמות קטנה של סוכר. תה רגיל אינו מומלץ, שכן הוא מכיל חומרים אשר מעכבים ספיגת ברזל ומכיל גם חומר דמוי קפאין.
ישנה חשיבות רבה לאיכות הנוזלים שמקבל התינוק.

 

  • צריכת המים בתינוקות, יחסית למשקל גופם, גבוהה פי חמישה מזו של מבוגר - 150 סמ"ק לק"ג בתינוקות לעומת 30 סמ"ק לק"ג במבוגר.
  • תינוקות נחשפים לכמות הרבה יותר גדולה של מומסים הנמצאים במי השתייה כגון- חומרים אורגניים,חומרי ריסוס, מתכות, מלחים, שפכים וכו'.
  • תינוקות רגישים פי 50 למעוררי מחלות המצויים במי השתייה.
  • הכליות של התינוק עדיין אינן בשלות מספיק ואין להעמיס עליהן כמות גדולה של מלחים.
 
המים הטובים ביותר לתינוקך ?
המלצה*   האם להרתיח****                  למה ?
    1 מערכת לטיהור בשיטת האוסמוזה הפוכה עד גיל שנה חובה להרתיח את המים מים מאוסמוזה הם מים ללא מוצקים מומסים כך שמדובר במים אידיאלים לתינוק ונקיים ממזהמים מומסים, אך שוב בעניין חיידקים ווירוסים מיכל האגירה יכול לשמש ככר לגידול חיידקים ולכן חובה להרתיח את המים.
   1
מים מינרלים (בעלי כמות מלחים נמוכה)

עד גיל שנה חובה להרתיח את המים

מים מינרליים נקיים ממזהמים ומכימיקלים ובעלי תכולת מלחים נמוכה. יש להקפיד שהבקבוק לא היה חשוף לחום. מתאים לתינוק במידה והורתחו.
   2 מערכת טיהור עם נורה uv עד גיל שנה חובה להרתיח את המים

אין טיפול במוצקים מומסים כמו ניטריטים , מלחים ורוב המזהמים הא-אורגניים. הטיפול היעיל יחסית הוא בחיידקים אך אין במים טיפול במתכות ומלחים מומסים 

   2

מערכת לטיהור עם פילטר פחם ומיקרוני

עד גיל שנה חובה להרתיח את המים

אין טיפול במוצקים מומסים כמו ניטריטים מלחים ומתכות, מרחיק מהמים רחיפים כלור ותרכובות אורגניות

   3

 מי ברז

חובה להרתיח את המים

המים קשים ובעלי תכולת מלחים גבוהה, אך ההרתחה מטפלת בחיידקים ווירוסים.


המלצה*: 1 הכי מומלץ עד 3 הפחות מומלץ
הרתחה*: הרתחה שתחסל את כל החיידקים צריכה להיות הרתחה של לפחות חמש דקות (מים מבעבעים) ולאחר מכן יש לדאוג שהסיר יכוסה

 

 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
לייבסיטי - בניית אתרים